news &
reports

DBE Inter Region Indoor Challenge

Disabity Bowl England Logo

DBE held the Top Inter Region Tournament Maggy Smith playing for the ‘Margaret Smith Shield’ on 6th April at Gedling IBC, Nottingham.  The teams comprised:-

North
Gary Swift (Captain), Steve Angus, Tim Swann, Alastair Domville, Helen Wood & Andrew Bayton.

South
Steve Ireland (Captain), Jonathan Stokes, Dave Fisher, Ray Cross, Mick Belcher & Craig Bowler.

East
Kieran Rollings (Captain), Colin Milner, Dylan  Morton, Ryhs Taylor, Chris Gray & Mark Cooper.

West
Khalila Hussain (Captain), Joe Peplow, Keith Haggerwood, Val Groom, Harry Atkin & Colin Wagstaff

It was a good tournament with many very close results but Team  East played brilliantly winning all of their matches and finishing with a total score of 15 points.

Team South came second with 7 points, North with 4 points and West with 2.

The format was 2 rinks of triples from each region, playing each of the other regions.  2 points for a win 1 for a draw , bonus points awarded to teams winning on both of their rinks in a session.

A buffet was provided for players, helpers and supporters, following the presentation of trophies.

TOP REGION – EAST

Tournament Gallery:  Top Region

Inter Club Triples Competition

INTER CLUB TRIPLES COMPETITION

5 venues

40 teams

120 players

Disability Bowls England’s first Inter Club Triples has been hailed “A great success”.

The event held at 5 different venues on the same day brought together a huge number of players with disability and has helped clubs appreciate that they have players who may need a little assistance but fully able to compete and be inclusive in a club environment.

Such was the enthusiasm that teams around the country have shown interest in forming leagues to regularly compete with and against players with a disability.

Results at each venue:

Mid Devon IBC:
Gold Medal Honiton IBC: Marian Baxter, Les Crook & Kevin Vernon
Silver Medal Plymouth Life Centre: Steve Hartley, Rowland Crowe & Winston Healey

Mid Devon winners & runners up
Mid Devon teams

Presented by Club Chairman: Brain Wood
Venue organiser: DBE Development Officer for the South, Mo Monkton

Loddon Vale IBC:
Gold Medal North Wilts IBC: Khalila Hussain, Gill Maw & Sue Simmons
Silver Medal Swindon Manor IBC: Jeanette Maisey, Pam Turner & Jean Hamer
Photos by Stephen Dean

Loddon Vale Winners
Loddon Vale Silver Medalists

Presented by Level 2 Coach: Ian Riach
Venue organisers: Nigel Morgan & Ian Riach

Ashford IBC:
Gold Medal Preston IBC: Bob Henstridge, Cliff Ainsworth & Steve Ireland
Silver Medal Ashford IBC: Georgia Tucker, Robin Collick & Paul Stoner-Lewis

Ashford winners Preston IBC
Ashford runners up Ashford IBC
Ashford competitors

Presented by Club President: Cheryll Palmer
Venue organisers: Jackie Vaughan & DBE Ambassador, Shirley Clark

Desborough IBC:
Gold Medal Kettering Lodge IBC: Chris Gray, Adam Lewis & Kieran Rollings
Silver Medal Wellingborough IBC: John Greaves, Pamela Chandler & Peter Chandler

Keiran Rollings, Chris Gray and Adam Lewis

Pamela Chandler, John Greaves and Peter Chandler

Presented by Umpire Jill Nutt
Venue organiser: DBE Ambassador, Sue White

York & Dist. IBC:
Gold Medal Hornsea IBC: Steve Payne, Doreen Padgett & Colin Garner
Silver Medal Leeds IBC: Kevin Page, Keith Collins & Gareth Harwood

Winners Hornsea IBC
Group finalists

Presented by Lee Smith
Venue organiser: DBE Development Officer for the North Region, Lee Smith (DBE)

DBE would like to thank all five clubs hosting this event for their help and support.

M.Monkton
02.04.19